急求一篇介绍波兰的波兰语文章,最好在250字左右。

   更新日期:2024.03.27
Etymologia
Pochodzenie nazwy Polska nie jest jednoznaczne. Według najbardziej rozpowszechnionej teorii nazwa ta wywodzi się od plemienia Polan, zamieszkującego tereny obecnej Wielkopolski. Słowo Polanie szeroko przyjęta teoria wywodzi od słowa pole, ze względu na rolnictwo jako główne zajęcie plemienia, lub zamieszkiwanie niezalesionych terenów (w odróżnieniu od innych plemion np. Wiślan czy Mazowszan). Niektórzy lingwiści twierdzą, że takie nazewnictwo związane jest z pierwotną formą organizacji plemiennej – opola, będącego odmianą ludowładztwa z obieralnym władcą, wspólną własnością ziemi i rodem jako podstawą społeczną. Według mniej popularnej teorii, nazwa Polanie wywodzi się od słowa plemię – współplemiennik, człowiek związany więzami krwi, mający te same wierzenia. Istnieje także teoria, wyjaśniająca pochodzenie nazwy kraju tym, iż dawno temu ziemia Polan była nazywana ziemią polską, czyli znaczyło to nic innego, jak ziemią polną. W ten sposób powstała nazwa Polska. Rzeczpospolita Polska znaczyło dawniej to samo co Rzeczpospolita Polna.

W przeszłości używano łacińskich określeń terra Poloniæ – ziemia Polska lub Regnum Poloniæ – Królestwo Polskie. Nazwa Polska zaczęła być używana w odniesieniu do całego państwa w XI w. Ziemie Polan od XIV w. nazywano Staropolską, a później Wielkopolską, a dla kontrastu ziemie południowe – Małopolską. Inne nazwy Polski (Lechia, perskie Lachistan, litewskie Lenkija) i Polaków (tureckie Lehce, ruskie Lach, węgierskie Lengyel) wywodzi się najprawdopodobniej od nazwy plemienia Lędzian, które, jak się przypuszcza, zamieszkiwało w południowo-wschodniej części dzisiejszej Polski.

Słowo rzeczpospolita oznacza rzecz publiczną (wspólną dla wszystkich) lub państwo i jest kalką łacińskiego zwrotu res publica. Słowo republika, będące bezpośrednim zapożyczeniem, nie jest używane w kontekście Polski.

Zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym, jedyną urzędową nazwą kraju jest Rzeczpospolita Polska, a nazwa "Polska" nie pojawia się w żadnym obecnie obowiązującym polskim akcie prawnym. W kontekście poprawności językowej słowo Polska w nazwie oficjalnej jest przymiotnikiem, a nie rzeczownikiem (łac. Respublica Polona, a nie: Respublica Polonia), stąd prawidłowa forma dopełniacza to Rzeczpospolitej (Rzeczypospolitej) Polskiej (a nie: Polski)[1].

Historia
Zobacz więcej w osobnym artykule: Historia Polski.

Początki państwa polskiego w średniowieczu
Zobacz więcej w osobnych artykułach: Historia Polski (do 1138), Polska w okresie rozbicia dzielnicowego, Zjednoczone Królestwo Polskie, Historia Polski (1386-1492).

Przypuszczalny zasięg państwa Mieszka I – Civitas Schinesghe i ziemie przyłączone przez tego władcę
Polska za Bolesława Chrobrego
I Rzeczpospolita
Łazienki – Pałac na WodziePierwszym szerzej udokumentowanym historycznie władcą Polski był Mieszko I (wcześniej kroniki wymieniają książęta Polan, z dynastii Piastów), który przyjął chrzest w 966 roku, co w konsekwencji wiązało się z rozpoczęciem zwalczania wierzeń etnicznych Słowian i procesem zapoczątkowanym przez tzw. Chrzest Polski.
Pierwszym władcą, który został koronowany, był syn Mieszka I – Bolesław Chrobry.
Po śmierci księcia Bolesława III Krzywoustego Polska została podzielona na dzielnice między jego potomków. Mazowsze otrzymał Bolesław Kędzierzawy, ziemię Sandomierską Henryk Sandomierski, Wielkopolskę Mieszko Stary, Śląsk Władysław Wygnaniec. Pierwszym seniorem został Władysław.
W XIII wieku Henrykowie Śląscy (Henryk I Brodaty i Henryk II Pobożny) zjednoczyli dwie dzielnice – Śląsk i Małopolskę, lecz po najazdach Mongołów, zakończonych klęskami w bitwie pod Chmielnikiem oraz bitwie pod Legnicą w 1241, ich państwo ponownie się rozpadło.
Zjednoczenie dwóch głównych dzielnic – Wielkopolski i Małopolski udało się dopiero Władysławowi Łokietkowi, który w roku 1320 koronował się na króla Polski.
Jego syn – Kazimierz III Wielki skutecznie umocnił i rozszerzył pozycję Polski w regionie – poszerzył terytorium Polski m.in. o Ruś Halicko-Wołyńską i Podole, zawarł wiele kompromisowych ustaleń z Luksemburgami i Andegawenami, co zapewniło na wiele lat pokój i możliwości rozwoju gospodarczego. Znany jest szczególnie jako wielki budowniczy.

I Rzeczpospolita
Zobacz więcej w osobnych artykułach: I Rzeczpospolita, Rzeczpospolita Obojga Narodów.
Współczesna nazwa państwa zwanego dawniej Rzecząpospolitą, obejmującego Koronę Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie, a więc tereny dzisiejszej Białorusi, Litwy, Polski, większej części Ukrainy oraz częściowo Łotwy i Rosji, stosowana dla okresu od połowy XV w., czyli od ukształtowania się ustroju tzw. demokracji szlacheckiej do III rozbioru w 1795. Za początek demokracji szlacheckiej najczęściej przyjmuje się rok 1454, w którym na mocy przywilejów nieszawskich szerokie kompetencje zdobyły sejmiki szlacheckie.

Polska najszybciej rozwijała się w czasach dynastii Jagiellonów. Po śmierci ostatniego króla z tego rodu w Polsce wprowadzano wolną elekcję. Pierwszym królem elekcyjnym Polski został Henryk Walezy. Wśród kolejnych władców wybieralnych należy wymienić, przede wszystkim wybitną postać jaką był Stefan Batory. Ówczesna Rzeczpospolita była nazywana "azylem heretyków", ściągali do niej prześladowani w Europie Zachodniej mennonici, antytrynitarze (znani pod nazwą braci polskich), Żydzi, wypędzani z Hiszpanii przez Inkwizycję czy też hugenoci z Francji. Także wśród szlachty polskiej do czasów wojny ze Szwecją 25% stanowili kalwiniści, a w posiadających silny element niemiecki miastach dominował luteranizm. Kalwinistami wywodzącymi się ze szlachty byli Mikołaj Rej, Biernat z Lublina czy Jan Łaski, którego pomnik znajduje się w Genewie jako jednego z najważniejszych reformatorów europejskich. Wymienione postacie są uznawane za twórców polskiego języka literackiego, a pierwsze tłumaczenie z oryginału Biblii na polski tzw. Biblia Brzeska było dokonane właśnie przez kalwinistów; pewne jest również, że z ideami protestantyzmu zetknął się Jan Kochanowski, nigdy go jednak oficjalnie nie przyjął. Z kolei brat polski Grzegorz Paweł z Brzezin był autorem pierwszych prac teologicznych w języku polskim. Na uwagę zasługuje tzw. konfederacja warszawska, podpisana w 1573 roku i gwarantująca wolność religijną wszystkim wyznaniom trynitarnym; był to dokument w owym czasie w Europie unikalny, podczas gdy we Francji miejsce miała tzw. Noc św. Bartłomieja, podczas której zabito mnóstwo protestantów, a także na terenie dzisiejszych Niemiec nieco później tzw. wojna trzydziestoletnia, która miała podłoże religijne i podczas której zginęło 1/3 ludności. Inwazja na Rosję na początku XVII w. wraz z podbiciem Moskwy, czyni z niej praktycznie największe państwo świata. Król Władysław IV zostaje uznany carem (1610-1613). W XVII w. Rzeczpospolita uwikłała się w konflikty ze Szwecją, Rosją i Wysoką Portą. Nieudolne rządy Wazów i wyczerpujące wojny doprowadziły do upadku kultury kompromisu i tolerancji czego efektem były dwie wojny domowe i wygnanie w 1658 braci polskich. Jan III Sobieski, zwycięzca spod Wiednia powstrzymał na krótko upadek kraju, lecz nie był w stanie odwrócić negatywnych tendencji. Na początku XVIII w. August II Mocny wypowiedział bardzo silnej wtedy Szwecji wojnę, która była częścią trzeciej wojny północnej, na której najwięcej zyskała Rosja.

Pod koniec istnienia Rzeczypospolitej szczególne znaczenie zyskały loże masońskie. Masonami byli król Stanisław August Poniatowski, Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko i 25% posłów Sejmu Wielkiego.

Czasy rozbiorów – XIX wiek do I wojny światowej

Księstwo Warszawskie
Zobacz więcej w osobnym artykule: Księstwo Warszawskie.

Herb Księstwa WarszawskiegoKsięstwo Warszawskie – istniejące w latach 1807-1815 państwo polskie, formalnie niepodległe, jednak w rzeczywistości, jak wszystkie państwa zachodniej i środkowej Europy, podporządkowane napoleońskiej Francji. Zostało stworzone przez Napoleona I na mocy traktatów pokojowych podpisanych 7 i 9 lipca 1807 w Tylży z ziem drugiego, trzeciego i części pierwszego zaboru pruskiego, w 1809 powiększone o ziemie pierwszego i trzeciego zaboru austriackiego. Formalnie według dzisiejszej oceny historii utworzenie Księstwa Warszawskiego zakończyło trwające 12 lat rozbiory Polski. Główne miasta: Warszawa, Kraków, Poznań, Lublin, Kalisz i Toruń.

Od 1813 pod okupacją rosyjską; zarządzane przez Radę Najwyższą Tymczasową Księstwa Warszawskiego.

3 maja 1815 na kongresie w Wiedniu Rosja podpisała z Prusami i z Austrią konwencje bilateralne o podziale Księstwa Warszawskiego i trójstronną konwencję o utworzeniu Wolnego Miasta Krakowa. Zadecydowano, iż Księstwo zostanie podzielone na 4 części:

Austria – zagarnęła okręg Wieliczki
Prusy – zachodnią część księstwa – Poznańskie
Rosja – wschodnią część księstwa – Kongresówka
Kraków – wraz z najbliższą okolicą – Wolne Miasto Kraków

你难道在学波兰语?
可以去国外网上交几个波兰的朋友,我就是这样交到一个。

  • 17035926915 :波兰人民共和国的介绍
    太秦乖5148 :答:波兰人民共和国(波兰语:Polska Rzeczpospolita Ludowa,PRL),位于欧洲中部,北临波罗的海,西面与德意志民主共和国接壤,南部与捷克斯洛伐克社会主义共和国为邻,东面同苏维埃社会主义共和国联盟接壤。1944年7月21日宣布成立,当...
  • 17035926915 :波兰是一个怎样的国家
    太秦乖5148 :答:波兰共和国(简称波兰;波兰语:Rzeczpospolita Polska)是一个中欧国家,西面与德国接壤,南部与捷克和斯洛伐克为邻,乌克兰和白俄罗斯在东,东北部和立陶宛及俄罗斯接壤,北面濒临波罗的海。The Republic of Poland 波兰共和国 ...
  • 17035926915 :想了解波兰语应该看哪些书比较好?
    太秦乖5148 :答:1. "Polski Słownik Jezyka Języka Polskiego"(波兰语-波兰语词典):这是一本详尽的波兰语词典,适合初学者和进阶者使用。它包含了丰富的词汇和例句,帮助你理解和运用波兰语。2. "Wstawa z lat 1939...
  • 17035926915 :波兰第二共和国的介绍
    太秦乖5148 :答:波兰共和国(简称波兰;波兰语:Rzeczpospolita Polska)是一个中欧国家,西面与德国(魏玛共和国)接壤,南部与捷克斯洛伐克为邻,东北部和立陶宛接壤,东为苏联,北面濒临波罗的海。1918年11月7日,波兰共和国独立的临时人民政...
  • 17035926915 :介绍波兰的60字作文
    太秦乖5148 :答:全称波兰共和国(波兰语:Rzeczpospolita Polska),波兰古称孛烈儿,是一个中欧国家,西面与德国接壤,南部与捷克和斯洛伐克为邻,东部与乌克兰和白俄罗斯相连,东北部和立陶宛及俄罗斯接壤,北面濒临波罗的海。波兰重要的地理位置...
  • 17035926915 :介绍一下波兰
    太秦乖5148 :答:波兰共和国(简称波兰;波兰语:Rzeczpospolita Polska)是一个中欧国家,西面与德国接壤,南部与捷克和斯洛伐克为邻,乌克兰和白俄罗斯在东,东北部和立陶宛及俄罗斯接壤,北面濒临波罗的海。历史早在6~10世纪中叶,西斯拉夫的原始公社就开始逐步解体...
  • 17035926915 :急求一篇介绍波兰的波兰语文章,最好在250字左右。
    太秦乖5148 :答:急求一篇介绍波兰的波兰语文章,最好在250字左右。 急求一篇介绍波兰的波兰语文章,最好在250字左右。... 急求一篇介绍波兰的波兰语文章,最好在250字左右。 展开 我来答 答题抽奖 首次认真答题后 即可获得3次抽奖机会,100%中奖。
  • 17035926915 :波兰语的波兰语例文
    太秦乖5148 :答:波兰语:Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swojej godności i prawach. Są obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec siebie w duchu braterstwa...
  • 17035926915 :波兰说什么语言为主?
    太秦乖5148 :答:波兰语。波兰语(波兰文:Polski)是波兰人的语言,属于印欧语系斯拉夫语族西斯拉夫语支,同语支的还有捷克语和斯洛伐克语。波兰语使用人口约4800万,其中约3800万在波兰共和国,约1000万在国外各地。波兰语在十四世纪时正式...
  • 17035926915 :波兰面积是多少
    太秦乖5148 :答:面积: 312,683.00 平方公里 同北京时差: -7.00 国际电话码: 48 人口: 3864.3万人(1996年)语言: 波兰语 货币: Euro 欧元 民族: 波兰人占97.6%,德意志人占1.3%,乌克兰人0.6%,白俄罗斯人占0.5%。宗教: ...
  • 相关链接

    欢迎反馈与建议,请联系电邮
    2024 © 视觉网